Award Winners 2017

ART

Best in Show: sponsored by Kilmore Racing Club

Robert Knight “Winter Landscape”

Best in Show 2017

Best Oil: sponsored by Kilmore Toyota

Do Noble “Artists Garden”

Artists Garden - Best Oil

Best Native Australian Wildlife: sponsored by the Rotary Club of Southern Mitchell

Pete Marshall “Transient Light, Sunbird & Paperbark”

Best Native Australian Wildlife

 

Best Watercolour: sponsored by the Kilmore Art Society

Maureen Runge “Corner Mills St & Gehrigs Lane”

Maureen Runge Best Watercolour

 

Best Pastel: sponsored by Springridge Wallan

Carolyn Lewallen “Jewels”

Best Pastel - Jewels

Best Acrylic: sponsored by Goulburn Murray Credit Union (GMCU)

Kim Darragh “I’m the One For You”

Best Acrylic - I'm the one for you

Best any Other Medium: sponsored by Cellarbrations Kilmore

Erin Verity “Better Loosen Up & Might & Power”

Might & Power with Better Loosen Up

Best Local Kilmore Content: sponsored by Blue Cross at Willowmeade

Beryl Gay “Sunlight & Shadow, Kilmore”

Sunlight & Shadow Kilmore

People’s Choice 2017: sponsored by Kilmore Print & Frame Service

Jayne Henderson “Kilmore Reservoir

 

Kilmore Reservoir by Jayne Henderson Peoples Choice 2017

Best Miniature: sponsored by Lavender Hill Farm, Broadford

Terry McDonald  “Study 1”

Study 1 Best Miniature Terry McDonald

Packers Prize (Art): sponsored by the Kilmore Art Society

Regina Hona: “Afternoon Light Princes Bridge”

Peoples Choice 2017 Afternoon Light Princes Bridge by Regina Hona

Youth 6-10 years: sponsored by Nestle

Poppi DiAngelo: “For the love of Water”

Poppi D'Ángelo 6 - 10 years

Youth 11-14 years: sponsored by Nestle

Molly Lindsay: “Chocolate Puppy Love”

11-14 years Molly Lindsay Chocolate Puppy Love

Youth 15-18: sponsored by Nestle

Hayley Leahy: “Blake Lively”

Hayley Leahy 15-18 years Blake Lively

Highly Commended Awards (3) sponsored by Metro Freight Lines & Seniors Art Supplies  

Helen Miles: “Strathbogie Impression”

Helen Miles Strathbogie Impression

Richard Chamerski: “View from Monument Hill”

View from Monument Hill

Bruce Ramage: “Harcourt Hill”

Harcourt Hill

Youth Encouragement Awards (2) sponsored by the Artmakers Mill

Lauren Dainton: “Eternal Ocean”

Danton "Eternal Ocean"

Flynn Patton: “Country Life”

Country Life

Wearable Art (Scarf): sponsored by London Mart

Christina Kent

PHOTOGRAPHY

Best Photograph: sponsored by the Kilmore Racing Club

Jordynne Wilkie: “Shakeisha”

Jordynne Wilkie Best Photograph

Best Local Area Photograph: sponsored by Milner’s Framing Broadford

Peter Barlow: “Strath Creek Fog”

Peter Barlow Strath Creek Under Fog Best Local Photo

Youth 12 years and under: sponsored by Nestle

Hugh Drofenik: “Brotherhood”

H Drofenik Brotherhood

Youth 13-18 years: sponsored by Nestle

Ella Drofenik: “Somewhere Near”

E Drofenik Somewhere Near

Packers Prize (Photography): sponsored by the Kilmore Art Society

Jill Mattei: “Outback Colours”

Jill Mattei Packers Prize Photography Outback Colours

Highly Commended Certificates

Ruby Gately: “Do You Know How Old I Was?”

Ruby Gately Do you Know how old I was?Highly Commended Photography

Robin Audehm: “Fishing Boats, Da Nang”

Robin Audehm Fishing Boats Da Nang Highly Commended Photo

Ian McKeever: “Freeze”

Ian McKeever "Freeze"

PHOTOS OF AWARD WINNERS TAKEN BY DAVID CORKE

 

 


Follow Us

twitterrssinstagramflickr

Follow us on Twitter

Categories

Archives

Another great success in 2017!