Expo Results 2018

ART SECTION RESULTS:

 

Best in Show: Helen Cottle “Soft Winter Hues near Lancefield”

Sponsored by Gold Sponsor: Kilmore Racing Club

Helen Cottle BIS 2018

 

Australian Native Wildlife: Val Corke “Kookaburra “

Sponsored by Major Sponsor: Industrial Food Machinery

Val Corke "Kookaburra"

 

Best Oil: Do Noble “Marysville Garden”

Sponsored by Major Sponsor: Seymour & Kilmore Toyota

Best Oil Do Noble "Marysville Garden"

 

Best Watercolour: Maureen Runge “Sightseeing-South Germany”

Sponsored by The Kilmore Expo Committee

Maureen Runge

 

Best Pastel: Beryl Gay “The Steady Soaking Rain”

Sponsored by Major Sponsor: Springridge Wallan

Beryl Gay Best Pastel

 

Best Acrylic (and Packers Prize) : Helen Miles “A Day at the Lake”

Sponsored by Major Sponsor Goulburn Murray Credit Union (GMCU)

A day at the Lake

NOTE: This painting also won Packers Prize: Helen Miles “A day at the Lake”

Sponsored by the Expo Committee

 

Best Local Kilmore Content: Jayne Henderson “Monument Hill”

Sponsored by Major Sponsor Blue Cross at Willowmavin, Kilmore

Monument Hill

 

 

Best Any Other Medium: Wendy Webster “Three Deep Traffic”

Sponsored by Major Sponsor Cellarbrations Foxxy’s Kilmore

Best any other medium

 

Best Miniature: Terri MacDonald “Botanical 1”

Sponsored by Lavender Hill Farm

Botanical 1

 

Youth 6-10 years: Ally Maxwell “Abstract – Central Australia”

Sponsored by Major Sponsor Nestle

Youth 6-10 Art

 

Youth 11-14 years: Hannah Blackwell “Lion”

Sponsored by Major Sponsor Nestle

Youth 11-14 Art

 

Youth 15-18 years: Molly Lindsay “Pastel 1”

Sponsored by Major Sponsor Nestle

 

3 x Youth Encouragement Awards

Grace Glavas-Musgrove “The Evil Cat”

The Evil Cat

 

Kiara Darragh “Hats Unc Miku”

Hats Unc Miku

 

Caitlin Webb: Poppy Mania

Poppy Mania

 

 

PEOPLE’S CHOICE: Jayne Henderson “Goulburn River”

Sponsored by Kilmore Print & Frame Service

Goulburn River

 

PHOTOGRAPHY SECTION RESULTS:

 

Best Photograph: Pauline Ellis “Remnant Vegetation”

Sponsored by Gold Sponsor Kilmore Racing Club

Remnant Vegetation

 

Best Local Photograph: Peter Barlow “The Rocks at Pyalong”

Sponsored by Milners Framing, Broadford

The Rocks at Pyalong

 

Best Digital Photograph: David Corke  “Road to the Ranges”

Sponsored by Jill Mattei

The Road to the Ranges

All Youth Photography sponsored by Major Sponsor Nestle

Youth 12 to 18: Louisa Jones “Frosty Morning”

Sorry – we have no photo of “Frosty Morning”

 

Packers Prize: Natalie Uscinas: “Silverton Ruins”

Sponsored by the Expo Committee

Silverton Ruins

 

PHOTOGRAPHY: HIGHLY COMMENDED (3)

Sponsored by Metro Freight Lines

Natalie Uscinas (2) “Silverton Ruins” & “Crocodile Island”

Jordynne Wilkie: “Living with Type 1”


Follow Us

twitterrssinstagramflickr

Follow us on Twitter

Categories

Archives

Another great success in 2017!